Kliknij, aby przejść do strony głównej WSG

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat!”

Janusz Korczak  

KĄCIK RODZICA
KĄCIK RODZICA

Drodzy Rodzice!

Przygotowanie dziecka do żłobka

Decyzja zapisania dziecka do żłobka jest dla każdego rodzica bardzo trudna. Powinien on dokładnie przemyśleć, zastanowić się czy maluch jest gotowy na rozłąkę z najbliższymi. Aby ułatwić dziecku oraz sobie podjęcie tej decyzji, ważne jest aby przygotować odpowiednio malucha na ogromną zmianę jaka go czeka. Miesiące wakacyjne są odpowiednim czasem na naukę samodzielności, samoobsługi, gotowości społecznej i emocjonalnej, po to, aby zmniejszyć stres, napięcie, które pojawi się w pierwszych tygodniach uczęszczania do żłobka.

Maluszki:

 • Wprowadzaj mleko zastępcze i kaszę.
 • Ucz dziecko samodzielności w jedzeniu i piciu.
 • Przyuczaj dziecko do picia łyżeczką z kubeczka, postaraj się ograniczyć picie z butelki przez smoczek.
 • Ucz gryźć oraz przeżuwać stałe pokarmy.
 • Wprowadzaj nowe potrawy i smaki.
 • Oduczaj od ciągłego trzymania na rączkach oraz zasypiania na rękach ;)
 • Grupa starszaków:
 • Ucz dziecko samodzielnego jedzenia.
 • Naucz pić z kubeczka.
 • Oduczaj od spania z rodzicami.
 • Ucz sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych.
 • Naucz dziecko komunikowania swoich potrzeb.
 • Ucz dziecko koncentracji oraz zabawy.
 • Zapewnij kontakt z rówieśnikami i innymi dziećmi (uspołeczniaj).
 • Przygotuj na rozłąkę z mamą- zostawiaj na kilka chwil pod opieką innych, zaufanych osób.
 • Dziesięć wskazówek, które pomogą rodzicom oraz dzieciom
 • przetrwać najtrudniejsze chwile w Żłobku
 • Wytłumacz dziecku dlaczego musi uczęszczać do żłobka, podaj prawdziwe powody – nie okłamuj go, ani nie unikaj odpowiedzi.
 • Nie lekceważ obaw dziecka, niech ma możliwość opowiedzenia o swoich lękach.
 • Czytaj dziecku książeczki o podobnej tematyce – dziecka, które idzie po raz pierwszy do żłobka lub mierzącego się z podobną, trudną sytuacją.
 • Odwiedź placówkę razem z dzieckiem, pobawcie się razem, zapoznajcie się z opiekunkami, zobaczcie gdzie są sale, toalety itp.
 • Nie dopuszczaj do straszenia dziecka żłobkiem lub wyrabianiu w nim negatywnego nastawienia.
 • Jeżeli dziecko przejawia w domu jakieś trudne zachowania lub ma specyficzne przyzwyczajenia poinformuj o tym personel żłobka.
 • Zachowaj konsekwencję w wysyłaniu dziecka do żłobka, mimo początkowych   negatywnych reakcji, nieraz bardzo intensywnych.

Ważne,  aby na moment posłania dziecka do żłobka nie planować innych, ważnych zmian w jego życiu. Może to bowiem powodować dodatkowe lęki i negatywne reakcje.

Po powrocie do domu pozwól dziecku odreagować, opowiedzieć co się wydarzyło w żłobku. Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Poświęć mu swój czas i uwagę, pobaw się z nim, zabierz na spacer, poczytaj książkę i postaraj się, aby miało możliwość wyciszyć się przed snem.

Nigdy nie zapominaj, że żłobek uczestniczy w wychowaniu Twojego dziecka, ale nie przejmuje za nie pełni odpowiedzialności. To rodzic jest głównym wychowawcą. Ważne jest by wdrażać dziecko w domu w jasno określone reguły i zasady, wtedy odnalezienie się w funkcjonowaniu żłobka będzie dla niego łatwiejsze.

Adaptacja dziecka do żłobka

Adaptacja dziecka do żłobka jest procesem związanym z przyzwyczajaniem się do nowego środowiska i otoczenia. Pogodzeniem z rozłąką z rodzicami, nabraniem gotowości emocjonalnej i psychicznej do przetrwania tej rozłąki. Proces ten dotyczy wszystkich dzieci, jest przejściowy, trwa od 2 tygodni do miesiąca.

Adaptację przechodzą także rodzice - muszą wszak pogodzić się z sytuacją oddania  własnego dziecka pod opiekę obcych osób, pokonać własne poczucie winy, niechęć, niepokój, strach. Potrzebują czasu zanim przestaną myśleć jak radzi sobie ich maleństwo, czy niczego mu nie brakuje, czy ma zaspakajane wszystkie potrzeby.

Emocje odczuwane przez rodziców są kluczowym aspektem przebiegu adaptacji u dziecka. Rodzic powinien mieć nastawienie pozytywne, przyjazne, wspierać dziecko w trudnych dla niego chwilach. Dawać poczucie bezpieczeństwa i pewność, że decyzja zapisania dziecka do żłobka jest słuszna.

Podczas pierwszych dni pobytu, rodzice odczuwają niepokój, niepewność, rozżalenie, strach, lęk, są to zupełnie normalne reakcje. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci doskonale wyczuwają nastroje własnych rodziców, kiedy oni są niepewni, niespokojni, dzieciom trudniej pogodzić się z rozłąką i przystosować do nowej sytuacji.

Pobyt dziecka w żłobku jest dla niego bardzo silnym przeżyciem, radykalnym zmianom ulega dotychczasowe funkcjonowanie w środowisku rodzinnym. Potrzeba czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, odmiennego niż dotychczas harmonogramu dnia, współpracy w grupie rówieśniczej, spożywania wspólnych posiłków, leżakowania, hałasu, szumu, różnorodności zabaw.

W pierwszych dniach, tygodniach pobytu w żłobku z pewnością większości dzieciom towarzyszy płacz i rozdrażnienie. Pamiętajmy, że mały człowiek, zwłaszcza, gdy jeszcze nie potrafi mówić, ma prawo płakać. W ten sposób komunikuje się z nami. Płaczem opowiada o swoich potrzebach, o napięciu, jakiego doświadcza, o swoich odczuciach. Płacz jest naturalną reakcją dziecka, na którą trzeba mu pozwolić, albowiem w ten sposób pozbywa się nagromadzonych emocji.

Wskazówki pomocne w adaptacji

Pamiętaj, że w pierwszych dniach pobyt dziecka w żłobku powinien być krótki, stopniowo należy przyzwyczajać go do rozłąki z rodzicem. Dlatego ważne jest, aby stopniować czas pobytu w żłobku.

Pożegnanie z maluchem zawsze jest bardzo trudne i to dla wszystkich, również dla rodziców, dlatego ważne aby trwało jak najkrócej. Przedłużanie przytulania, całowania powoduje, że dziecko jeszcze mocniej koncentruje się na swoich emocjach i płaczu.

Gdy dziecko weszło już na salę i pożegnało się z rodzicem, ważne jest aby nie stać w drzwiach i nie zaglądać ponownie na salę. To powoduje ponowne rozdrażnienie i podtrzymanie emocji żalu i rozpaczy.

Należy pozwolić maluchowi na zabieranie ze sobą ulubionej zabawki, misia, kocyka, która zapewnia poczucie bezpieczeństwa i kojarzy się z domem. W momencie kiedy dziecko przyzwyczai się do żłobka należy stopniowo ograniczać zabawki np. zostawiać w szatni na półce.

Drogi Rodzicu, spokojnie...

wszystko będzie dobrze, jesteśmy przy Tobie, aby Cię wspierać...

Pamiętaj - Twój spokój i miłość to jedne z najważniejszych składowych

dobrej adaptacji!

Powodzenia!

 

Opłaty:

1. Czesne płatne do 10 – tego każdego miesiąca.

2. Opłat prosimy dokonywać na wskazany w umowie numer rachunku bankowego.

 

Projekt współfinansowany z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu “Maluch edycja 2015
Copyright 2010 Wyższa Szkoła Gospodarki Wszystkie prawa zastrzeżone